۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير
شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان
مدیریت راهبردی و تحول گرایی در شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان
مدیریت راهبردی و تحول گرایی در شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان، مدیر عامل این شرکت به ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت‏های انجام شده شرکت در سال 98 پرداخت و گفت: با توجه به اینکه ما از سال های گذشته بحث تمرکز اهداف و برنامه استراتژیک را مد نظر داشتیم، اعتقادمان بر این است که به دلیل وجود منابع محدود و مشکلات زیاد، بایستی اولویت بندی داشته باشیم و همراستا با آن بایستی راهبرد مشخص وجود داشته باشد که خوشبختانه این امر در برنامه استراتژیک مشخص شده که در سال 98 نیز  مجددا بازنگری شد.

مهدوی‏ نیا تاکید کرد: بخش عمده دستاوردهایی که در شرکت برق جنوب رقم خورده بر پایه همین نگرش و ارزیابی مداوم و مشخص بودن مسیر حرکتی در این مجموعه بوده است که برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و متخصص،این موفقیت ها را تضمین کرده است .

وی بیان کرد: در سال 98 در زمینه سخت‏افزاری حدود بیست هزار مشترک به جمع مشترکین شرکت پیوستند و تا پایان همین سال نیز تقریباً بالای صد میلیارد تومان سرمایه گذاری در شبکه انجام خواهد شد و برق‏رسانی حدود 61 روستا نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیر عال برق جنوب استان کرمان در مورد اقدامات صورت‏گرفته برای رفع افت ولتاژ در جنوب استان،توضیح داد: با نصب تجهیزات لازم برای رفع افت ولتاژ مثل دستگاه های اتوبوستر و ترانسفورماتورهای افزاینده،افت ولتاژ در این مناطق تا حد زیادی رفع شده است.

وی افزود: با مجموعه اقداماتی که شرکت برق منطقه ای کرمان انجام داده مانند ایجاد نیروگاه کهنوج، واردکردن پست های جدید در بم و مناطق جنوبی، خوشبختانه وضعیت ولتاژ برق در جنوب در حد مقبولی می باشد.

مدیر عامل شرکت برق جنوب کرمان در ادامه،اظهارداشت:یکی از اقدامات نوین و ارزشمند در شرکت، اجرای اتوماسیون و هوشمندسازی شبکه است و اهمیت این مساله زمانی آشکار می گردد که بدانیم دیگر به صورت سنتی و دستی نمی‏توانیم شبکه بزرگی به طول  34 هزار کیلومتر را مدیریت کنیم.

مهندس مهدوی‏نیا ادامه داد: مسئله مهم در زمینه اتوماسیون، رویت پذیری شبکه است. ما در نقاط مختلف شبکه، تجهیزاتی را قرار داده ایم که اطلاعات شبکه را در اختیار داشته باشیم. در این زمینه چیزی حدود 6258کنتور هوشمند و حدود 46 سکسیونر موتور دار که قابلیت فرمان از راه دور دارند را در شبکه نصب کرده ایم.

همچنین 39 دستگاه ریکلوزر و 95دستگاه نشانگر خطا در خطوط نصب شده تا اتصالی‏های ایجاد شده به اطلاع ما برسد و سریع تر بتوانیم خاموشی ها را برطرف نمائیم.

 وی تصریح کرد: به همین دلیل میانگین خاموشی ما به ازای هر مشترک در سال به کمتر از دویست دقیقه رسیده است درحالی که میانگین کشوری، بالای هفتصد دقیقه است و بر این اساس، ما به شاخص خیلی خوبی در این زمینه دست یافته ایم.

وی در تشریح مقاوم سازی شبکه در منطقه تحت پوشش شرکت برق جنوب گفت: ما در منطقه ای هستیم که بارندگی های شدید و طوفان‏های منطقه شرق را داریم که با توجه به این شرایط، برای تاب آوری و مقاوم سازی شبکه، بیش از 13 هزار پایه را مقاوم سازی کرده ایم و نتیجه آن را هم دیده ایم چنانکه قبلا با وزش هر طوفان و شکستن تیرهای برق،تعداد زیادی از مشترکان در خاموشی فرو میرفتند که خوشبختانه این مساله هم اکنون در حد قابل قبول می باشد.

وی ادامه داد: در سال 98 و در بارش سنگین برف که از سال 71 بی سابقه بود، ما در کمترین زمان ممکن توانستیم شبکه را بدون کمک از دیگر شرکت ها بازیابی نمائیم.

مهدوی‏ نیا در مورد برنامه هایی که شرکت برق جنوب در قالب اهداف استراتژیک دنبال می‏کند،گفت: عدم نیاز به مراجعه حضوری مشترکین یکی اهداف استراتژیک شرکت می باشد؛ دیدگاه ما این است که هر فردی در هر ساعت از شبانه روز و در هر نقطه ای باید بتواند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند. برای این اقدام نیاز به بازنگری در فرآیندها دارد به طوری که بتوانیم همه فرآیندهارا به صورت سیستمی و اتوماسیون درآوریم.

 وی تصریح کرد: برای همین منظور در بحث کسب و کار و اصلاح فرآیندها از دو سال گذشته، مشاور گرفته ایم و همه فرآیندها در حال بازنگری و باز طراحی مجدد هستند. به تازگی هم به عنوان پایلوت توانیر برای معماری سازمانی در سطح کلیه شرکت های توزیع کشور انتخاب شده‏ایم که با کمک مشاور در این زمینه کار را آغاز کرده ایم.

 وی ادامه داد: اپلیکیشن 26 خدمت را نیز در بستر وب پیاده کرده ایم و اپلیکیشن شرکت هم در اختیار مشترکین قرار گرفته است. همچنین خدمات الکترونیک در پورتال شرکت و میز خدمت الکترونیک را هم راه اندازی کرده‏ایم.

مهدوی ‏نیا در تشریح میزان همکاری مردم در زمینه حذف قبوض کاغذی،گفت: ما از اولین شرکت‏هایی بودیم که حذف قبوض کاغذی را انجام دادیم و خوشبختانه بالای 32/99 مشترکین با ما همکاری کردند و با در اختیار داشتن شماره همراه، راه ارتباطی مناسبی بین ما و مشترکین ایجاد شده است که می توانیم علاوه بر اطلاع رسانی قبوض، برای تعامل بیشتر با مشترک از این راه ارتباطی استفاده نماییم.

وی تاکید کرد: حذف قبوض کاغذی، صرف نظر از حل مسئله رفت‏وآمد، از نظر زیست محیطی هم در حوزه عملکرد توزیع برق جنوب از تیرماه تا اول اسفند 98 باعث جلوگیری از قطع 162درخت با ارتفاع 12 متر و قطر 2 متر شده ایم و حدود دو میلیارد و صد میلیون تومان هم صرفه جویی هزینه ای شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان، مدیریت دارایی های فیزیکی را از دیگر کارهای مهم صورت گرفته توسط این شرکت برشمرد و گفت :برق جنوب برای اولین بار در کشور در حال انجام این کار است تا بهره وری بیشتری از منابع و سرمایههای تحت اختیار خود اعم از سرمایه نیروی انسانی و سرمایه تاسیسات خود داشته باشد.

مهدوی‏نیا با اشاره به ظرفیت های استان در زمینه انرژی های نو گفت: خوشبختانه به لحاظ مولد های کیلو واتی که کوچک و محدود به ظرفیت انشعاب هستند، مقام اول را در کشور داریم و حدود 650 نیروگاه خورشیدی خانگی با ظرفیت حدود 10 مگاوات ایجاد شده و حدود 510 نیروگاه هم برای مناطق و روستاهای فاقد برق راه اندازی کرده ایم. امکان استفاده از انرژی باد را نیز در استان پتانسیل سنجی کرده ایم که خوشبختانه مناطقی مثل ریگان، نرماشیر، سیرجان، بردسیر و قلعه گنج از پتانسیل خوبی در این زمینه برخوردارندکه در حال ارائه این فرصت به سرمایه‏گذاران برای راه اندازی نیروگاه های بادی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه خرید و عرضه انرژی های خورشیدی تولید شده در استان، هیچ مشکلی وجود ندارد و ما از این بابت قراردادهای خرید تضمینی بیست ساله داریم و لااقل شرکت توزیع برق جنوب، هیچ بدهی به تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر ندارد.

مدیر عامل برق جنوب کرمان در تشریح اقدامات دیگر این شرکت گفت: یکی دیگر از کارهایی که انجام شده است برداشت اطلاعات GISمشترکین و ایجاد لینک ارتباطی با آنهاست تا بتوانیم همه خاموشی هایی که از قبل برنامه ریزی شده را به اطلاع مشترکین برسانیم تا بتوانند با آگاهی از آن برای فعالیت های اقتصادی و کسب و کار خود،برنامه ریزی کنند. 

مهدوی‏نیا با تاکید بر اهمیت آموزش نیروی انسانی،بیان کرد: بحث آموزش همواره در برق جنوب از اولویت برخوردار بوده و فراتر از آن بر اثربخش بودن آموزش نیز تاکید داریم و برنامه ریزی کرده ایم تا اثر بخشی آموزش ها در شرکت را ارزیابی کنیم.

مهدوی‏ نیا ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات ما در همین راستا، پروژه توانمند سازی نیروی انسانی است که مشخص می‏کند هر فرد با توجه به ویژگی‏های شخصیتی و خصوصیات دانشی، مستلزم گذارندن چه دوره های آموزشی است. همچنین در بحث مدیریت دانش هم نرم افزار مدیریت دانش را در شرکت مستقر کرده ایم و بستری فراهم شده است تا همکاران جوان شرکت بتوانند از تجربیات ثبت شده همکارانی که در شرف بازنشستگی هستند،استفاده نمایند.

مدیر عامل برق جنوب کرمان در بخش دیگری از این گفت و گو، بر آموزش و فرهنگ سازی در زمینه مصرف انرژی تاکید کرد و گفت:در هیچ کجای دنیا مصرف لجامگسیخته انرژی پذیرفته نیست و برای رسیدن به میزان قابل قبول انرژی مصرفی باید فرهنگ‏سازی شود و آموزش‏های لازم به مردم داده شود؛ به این منظور، در سال 98 دو قرارداد داشتیم که یکی «ایده‏شو های دانش‏آموزی» بود که در این زمینه مشاورگرفتیم و در سه شهرستان سیرجان، بم و جیرفت از دانش‏آموزان دعوت کردیم که طرح های خود را به صورت ایده‏شو بیان کنند و به نظر اقدام موثری در جهت نهادینه کردن اصلاح فرهنگ الگوی مصرف بود. کار دیگری که در حال انجام آن با دانشگاه هستیم بحث بررسی نگرش مشترکین در زمینه مدیریت مصرف برق و تولید محتواست چون با توجه به ایجاد فضای رسانه ای جدید باید تولید محتوای خوبی در این زمینه داشته باشیم.

مهدوی‏نیا در پایان در مورد امضای تفاهم‏نامه شرکت توزیع نیروی برق جنوب کرمان با دانشگاه شهیدباهنر، اظهار داشت: اعتقادمان بر این است که مسیر آینده برق جنوب و همه کشور از راه مدیریت علمی و با توجه به امر تحقیق و پژوهش و نوآوری و خلاقیت می گذرد.با همین نگاه، تفاهم نامه‏ هایی با دانشگاه شهید باهنر و دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان امضا کرده‏ایم و اخیراً هم با ارتباط با پارک علم و فناوری کرمان و شرکت های دانش‏بنیان استان نیز ارتباط برقرار کرده ایم تا بتوانیم شرکت هایی را در زمینه ساخت تجهیزات برقی و الکترونیکی در استان برای تامین نیازهایمان تقویت کنیم؛ ضمن اینکه این امر باعث اشتغال‏زایی می شود و به همین دلیل با جدیت در حال پیگیری در این زمینه هستیم.

تاریخ:
1398/12/28
تعداد بازدید:
230
منبع:
دفتر روابط عمومی
سال 1399،  جهش تولید
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت توزيع نيروي برق جنوب استان كرمان ميباشد.
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه