توزی برق جنوب کرمان
اختتامیه اولین جشنواره کشوری پروژه های دانش آموزی سینرژی با محوریت مدیریت مصرف برق در شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان
اختتامیه اولین جشنواره کشوری پروژه های دانش آموزی سینرژی با محوریت مدیریت مصرف برق در شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان
مهدوی‌نیا مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان: برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه انرژی باید به سراغ دانش‌اموزان رفت

 

عبدالوحید مهدوی‌نیا مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان:
برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه انرژی باید به سراغ دانش‌اموزان رفت

 

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان، این آئین با حضور مدیر عامل، معاونین و برخی از مدیران این شرکت، مدیرکل، معاون آموزش ابتدایی، مدیر اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش استان؛ مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان و دانش اموزان منتخب طلایی جشنواره به همراه اولیا و معلمین تاثیر گذار برگزار گردید، همچنین مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل و معاون مشترکین از شرکت مادر تخصصی توانیر و  برخی از معاونین و مدیران شرکت های توزیع استان های یزد و اصفهان و مدیریت های برق شهرستان های حوزه عملیاتی شرکت میهمان ویژه ویدئوکنفرانسی مراسم بودند. 

صالحی، مدیر کل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مادر تخصصی توانیر در این نشست با تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف برق در جامعه بیان نمود: سال 1357 که نقطه آغاز انقلاب شکوهمند اسلامی در کشور بود میزان ظرفیت نیروگاه های کشور هفت هزار مگاوات و میزان مصرف برق مشترکین نیز سه هزار مگاوات بوده است اما هم اکنون ظرفیت نیروگاه های کشور به 85 هزار مگاوات و مصرف برق نیز به 66 هزار مگاوات رسیده است به عبارت دیگر میزان ظرفیت نیروگاه ها 12 برابر و میزان مصرف برق در کشور 16 برابر افزایش داشته است.

 وی اضافه نمود: در طول چهل سال گذشته مسئولین کشور با تلاش و کوشش اقدامات بسیار خوب و موثری برای توسعه صنعت برق انجام داده اند و میزان تولید برق در کشور رشد قابل قبولی داشته است اما همچنان صنعت برق در ایام اوج مصرف با چالش روبرو می شود.

وی با بیان اینکه میزان مصرف برق در سال جاری 20 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، تصریح نمود: این رقم در کشورهای توسعه یافته دو الی سه درصد می باشد و این نشان دهنده  بالا بودن شدت مصرف انرژی در ایران می باشد که نتیجه آن خاموشی هایی بود که تابستان امسال با آن مواجه شدیم.

مدیر کل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت توانیر با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) که فرمودند "امید من به شما دبستانی هاست"، بیان نمود: این جمله بسیار ارزشمند و پر معناست و در واقع این وظیفه بر دوش ماست که راه را برای رشد و شکوفایی خلاقیت دانش آموزان باز نمائیم.

صالحی دانش آموزان را عامل اصلی رشد و توسعه یک کشور دانست و افزود: امید است شما دانش آموزان خلاق با ارائه ایده های جذاب شما عزیزان و راهنمایی معلمان و حمایت ما، بتوانید یاری گر صنعت برق در حوزه مدیریت مصرف برق باشید.

 

مهدوی‌نیا مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان:

برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه انرژی باید به سراغ دانش‌اموزان رفت

عبدالوحید مهدوی‌نیا مدیر عامل شرکت توزیع برق جنوب استان کرمان ضمن خیر مقدم به مهمانان اختتامیه جشنواره گفت: طبق آمار آژانس بین‌المللی انرژی در سال  2018 کشورمان ایران در صدر کشورهایی است که بیشترین میزان یارانه دولتی انرژی را به خود اختصاص داده است  به طوری که در سال 2018 حدود 70 میلیارد دلار ( بیش از صادرات نفت) به یارانه انرژی اختصاص داده شده است و این معادل 3/15از تولید ناخالص کشور است.

وی با بیان این مطلب که این یارانه های گزاف، صنعت برق را دچار چالش کرده، اضافه نمود: متاسفانه امروزه ما شاهد بالا بودن میزان شدت مصرف انرژی و پایین بودن تولید ناخالص ملی می باشیم و این شرایط  نتیجه ای جز خاموشی در حوزه برق را برایمان نخواهد داشت.

مهدوی نیا تاکید کرد: روش مقابله با شرایط موجود این است که در قدم اول رویه‌های مصرف را اصلاح کنیم به عبارتی بایستی تغییر نگرش در مدیریت مصرف صورت پذیرد تا منجر به تغییر رفتار در مصرف کننده شود و در نهایت به یک هنجار در جامعه تبدیل گردد.

وی به موضوع آموزش و آگاهی بخشی اشاره کرد و گفت: بایستی ارزش انرژی را به مردم یادآوری کنیم و این آگاهی را به مردم عزیزمان بدهیم  که منابع کشورمان در حال هدر رفت است و از همه مهمتر اینکه بد مصرفی سبب آسیب زدن به محیط زیست شده است و این مساله در آینده ما را با چالش های جدی روبرو خواهد کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به ازای هر کیلووات برق 750 گرم دی‌اکسید کربن تولید می‌شود خاطرنشان کرد: از 30 میلیارد تن دی اکسید کربن که هر سال در جهان تولید می‌شود 40 درصد مربوط به تولید برق و حرارت است و این وظیفه ماست که مردم عزیزمان را آگاه سازیم و مانع هدر رفت انرژی و آسیب زدن به محیط زیست شویم.

وی دانش آموزان را گروه مرجع در خانواده و در نهایت جامعه دانست و گفت: دانش آموزان با قدرت یادگیری بالا ایده های جدید را می پذیرند؛ علاوه بر آن، چسبندگی به باورهای غلط را مانند بزرگسالان ندارند و با جدیت دنبال خواسته‌هایشان هستند که این سبب می شود با شناسایی استعداد ها و مورد حمایت قرار دادن این عزیزان بتوانیم از خلاقیت آنها استفاده نمائیم.

مهدوی نیا در پایان سخنان خود بیان نمود: امیدواریم برگزاری این جشنواره شروعی باشد برای اصلاح مدیریت مصرف برق و دانش آموزان با ایده های خلاقشان بتوانند صنعت برق را در این مقوله یاری رسانند.

اسکندری مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به لزوم آموزش همه جانبه دانش آموزان از طریق مدارس و معلمان، گفت: دانش آموزان در مدارس بایستی علاوه بر آموزش دروس، نحوه درست زندگی کردن را نیز بیاموزند.

وی افزود: هم اکنون استفاده درست از انرژی، یکی از اولویت‌های آموزش و پرورش می باشد که در این خصوص نیاز به توسعه آموزش بیش از پیش مشاهده می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اقدامات خوبی توسط شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان پیرامون آموزش مدیریت مصرف برق به دانش آموزان انجام شده است، بیان نمود: این جشنواره شروعی جدید برای دانش آموزان است تا با کمک بستری که توسط شرکت توزیع برق جنوب استان کرمان فراهم شده است ایده های خود را بیان و با حمایت این شرکت، صنعت برق را در آینده یاری نمایند.

وی تاکید کرد: ذهن دانش‌آموزان در این سنین آماده دریافت مسائل مهم است که مدیریت مصرف انرژی نیز یکی از این موارد است و ما بایستی با فراهم ساختن کانونی برای آموزش مدیریت مصرف این مهم را به صورت فرهنگ رفتاری در دانش آموزان و نهایتا جامعه نهادینه کنیم.

معاون مشترکین شرکت مادر تخصصی توانیر نیز طی ارتباط ویدئو کنفرانسی ضمن تقدیر از مدیر عامل و همکاران ایشان برای برگزاری این جشنواره ملی دانش آموزی، بیان نمود: این رویداد ابتدا  به صورت ایده شو در  بخش هایی از شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان  برگزار شد و به دلیل دستاوردها و نتایج مثبت به دست آمده، این جشنواره به صورت کشوری و در میان سایر شرکت های توزیع کشور تسری یافت و به عنوان اولین جشنواره کشوری تخصصی دانش آموزی با محوریت مدیریت مصرف برق در کشور اجرا گردید.

یوسفی دانش آموزان را آینده سازان کشور دانست و گفت: وظیفه ما این است راه را برای دانش آموزان خلاق و ایده پرداز بگشاییم تا بتوانیم شاهد رشد استعدادها و ایده های خلاقانه این عزیزان باشیم چرا که دانش آموزان، بزرگترین سرمایه کشورمان به شمار می آیند.

وی ضمن ابراز رضایت از نتایج برگزاری جشنواره دانش آموزی گفت: امیدوارم سایر شرکت‌های توزیع نیز در بخش ایده پردازی فعالیت‌شان را گسترش دهند و دانش‌آموزان برتر را شناسایی، انتخاب و حمایت نمایند تا شاهد پیشرفت بیش از پیش کشورمان باشیم

لازم به ذکر است در ابتدای این مراسم گزارشی از روند برگزاری این جشنواره توسط مجتبی ثمره  عضو شورای سیاست گذاری این جشنواره و یاسین حیات ابدی مشاور این طرح ارائه گردید.

این جشنواره در چهار محور ابداعات، محتوای دیجیتال، ترجمه کتاب و داستان نویسی و استارت آپ و کارآفرینی برگزار شد که در مجموع 1928 دانش آموز از 14 استان و 37 شهرستان کشور در این رویداد شرکت نموده و در پایان 40  دانش آموز برتر که  توسط کمیته داوری جشنواره، انتخاب شدند و همچنین  10 معلم شاخص استان کرمان که برای ارائه ایده های نو، تلاش بیشتری داشتند،  با اهدا جوایز نفیس، لوح و تندیس تقدیر به عمل آمد.
این مراسم به صورت هم زمان در اختیار علاقه مندان قرار گرفت و توانستند به صورت زنده شاهد مراسم اختتامیه باشند.
 
 
تاریخ:
1400/06/14
تعداد بازدید:
674
منبع:
دفتر روابط عمومی
نام نویسنده:
مهرداد محسنی تکلو
ایمیل نویسنده:
Powered by DorsaPortal